جمعیت هلال احمر استان سمنان

پنجشنبه 06 آذر 1399
درباره معاونت
 
 
معاونت امور داوطلبان

معاونت داوطلبان جمعيت هلال احمر استان سمنان، در راستاي احياء و گسترش اصل خدمات داوطلبانه نهضت بين المللي صليب سرخ و هلال احمر تشكيل گرديد. هدف این معاونت، جذب، سازماندهي ، انسجام فعاليت ها و خدمات داوطلبانه در راستاي حمايت از آسيب ديدگان حوادث و سوانح مختلف و نيز نيازمندان و اقشار آسيب پذير با بهره گيري از توان و مساعدت افراد و اقشار توانمند جامعه بوده است. معاونت داوطلبان ، خدمات متنوعي همچون نگهداري از كودكان بي سرپرست و آسيب ديده از حوادث و سوانح با جمع آوري و هدايت كمك هاي مردمي براي ارسال به جبهه هاي جنگ و جمع آوري و توزيع كمك هاي مردمي براي آسيب ديدگان حوادث و سوانح داخل و خارج از كشور ارائه  می نماید.

معاونت داوطلبان دو مأموريت اصلي بر عهده دارد تا با استفاده از خدمات و حمايت هاي داوطلبانه، نياز اقشار آسيب پذير و آسيب ديده را شناسايي و برآورده نمايد و به عبارت ديگر  معاونت داوطلبان حلقه اتصال نياز نيازمندان و توان توانمندان است.

مأموريت اول: جذب و سازماندهي نيروهاي انساني داوطلب و مشاركتهاي مردمي، اجراي برنامه هاي فرهنگي و ترويجي جهت گسترش خدمات بشردوستانه و خيرخواهانه، شناسايي، فراخوان و جذب نيروهاي انساني داوطلب، سازماندهي اعضا و داوطلبان، برنامه ريزي آموزشي و بهره گيري از خدمات داوطلبان، اجراي برنامه هايي جهت حفظ و ماندگاري و انسجام داوطلبان و اجراي برنامه ها و پروژه هاي بين المللي.

مأموريت دوم: ارائه خدمات حمايتي به بيماران نيازمند و آسيب ديدگان حوادث و سوانح در شرايط عادي و يا هنگام بروز حوادث

 

واحد جذب و سازماندهی اعضا و داوطلبان

 

واحد فوق نسبت به شناسايي و جذب اقشار توانمندي كه تمايل به عضويت داوطلبانه براي مشاركت در اهداف انسان دوستانه جمعيت هلال احمر را دارند اقدام و سپس نسبت به بهره‌گيري از خدمات اشخاص مذكور در چهار گروه ذيل مبادرت مي‌نمايد.

گروه مهارت:  داوطلبانی که با توجه به توانمندهای اقتصادی شان ، به منظور پشتیبانی و تامین منابع مالی فعالیت هاوماموریت های امدادی،عام المنفعه و بشردوستانه جمعیت در هنگام بروز حوادث و سوانح ویا مواقع عادی،اظهار تمایل نموده و خدمات مالی و مادی لازم را به جمعیت ارائه می کنند.کلیه اصناف،بازاریان،صاحبان صنایع تولیدی،توزیعی ، خدماتی و نیز اعضای جمعیت که صرفا حق عضویت پرداخت می کنند، در این گروه سازماندهی می شوند. 

گروه هدايت:  داوطلبانی که با توجه به تخصص ها و تجربیات و توانمندی های علمی و فکری خود ،در راستای ارتقای دانش ،آگاهی ، ترغیب افکار عمومی ، افزایش سطح کارآمدی و توان کارشناسی جمعیت در هنگام بروز حوادث و سوانح و یا در مواقع عادی ، خدمات فکری ، مشورتی ، مدیریتی و برنامه ریزی به جمعیت ارائه می کنند. تمامی اساتید مراکز دانشگاهی ، معلمان ، مدیران اجرایی و ستادی نهادهای دولتی و غیردولتی و بازنشستگن لشکری و کشوری ،در این گروه سازماندهی می شوند.

گروه حمايت:  داوطلبانی که با توجه به تخصص ها و تجربیات و حرفه خود ، در هنگام بروز حوادث و سوانح و نیز در مواقع عادی ، خدنات فنی و تخصصی ویژهای در راستای رشته مهارتی و نیاز جمعیت هلال احمر ارائه می کنند.کلیه متخصصان در رشته های مختلف از جمله پزشکان ، پرستاران ،پیراپزشکان و سایر کادر درمانی ،صاحبان مشاغل فنی و مهندسی ، حقوقدانان و... در این گروه سازماندهی می شوند.

گروه مشاركت: داوطلبانی که با توجه به فرصت کافی ،تجربه و توانایی هایشان ،به صورت موقت یا مستمر ، علاقمند به حضور و مشارکت در اجرای برنامه ها ،فعالیت ها و انجام وظایف اجرایی ، امدادی و عام المنفعه در مواقع مختلف و براساس نیازهای جمعیت هلال احمر هستند.هنرمندان در تمامی رشته ها ، ورزشکاران ، طلاب ، مشاغل پشتیبانی ، تدارکاتی و خدماتی ، رانندگان خودروهای سنگین و سبک ، تعمیرکاران خودروها سنگین وسبک ، مهارت های امور چاپ  طراحی ، گرافیک و ... در این گروه سازماندهی می شوند.

در انجام فرآيند فوق معاونت داوطلبان علاوه بر جذب و بهره‌گيري از توانمندي‌هاي اشخاص حقيقي از مشاركت و همكاري اشخاص حقوقي از جمله سازمانهاي غير دولتي بهره‌مند مي‌گردد.

معاونت داوطلبان با دو هدف نسب به بهره‌مندي از مشاركت سازمانهاي مردمي و غيردولتي همسو با اهداف جمعيت هلال احمر اقدام مي‌نمايند.

 

1- توان افزايي سازمانهاي غيردولتي 
2- ايجاد هماهنگي و جلوگيري از فعاليتهاي موازي در سازمانهاي غيردولتي
 

اداره خدمات حمايتي (مددكاري)

 

در اين اداره به امور كليه مراجعيني كه ساكن استان تهران مي‌باشند و مشكلات متفاوتي بخصوص مشكلات درماني، مشاوره و راهنمايي و مساعدت صورت مي‌پذيرد.

 

مساعدتهاي درماني طبق دستورالعمل‌ صادره از سازمان داوطلبان به كليه استانها ابلاغ گرديده صورت مي‌پذيرد. از جمله خدمات درماني، خدمات دارو، خدمات بستري، سرپايي، توانبخشي و تجهيزات پزشكي مي باشند.

 

ضمناً در رابطه با افرادي كه در سانحه رانش زمين، آتش‌سوزي نيز با مشكلاتي روبرو مي‌شوند رسيدگي شده و مساعدتهايي صورت مي‌پذيرد.

 

راههای ارتباطی

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان سمنان: آقای ابراهیم احسانی            شماره تماس: 33453709-023

اداره جذب و سازماندهی: آقای رضا سعیدی                                      شماره تماس: 33458283-023 داخلی 118

اداره جذب منابع داوطلبی و خدمات اجتماعی                                  شماره تماس: 33458283-023 داخلی 108

آدرس: بلوار هلال احمر ابتدای خیابان 20 متری وحدت جمعیت هلال احمر استان سمنان- اتاق 108 و 109

گردهمایی مسئولان واحدهای داوطلبان سراسر استان برگزار شد

به همت معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر استان سمنان گردهمایی مسئولان واحدهای داوطلبان شعب استان در سالن کنفرانس ستاد برگزار شد.

به همت معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر استان سمنان گردهمایی مسئولان واحدهای داوطلبان شعب استان در سالن کنفرانس ستاد برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان سمنان، ابراهیم احسانی معاونت داوطلبان استان در این خصوص گفت: این گردهمایی با موضوعیت انتخابات چهارمین دوره مجامع هلال احمر برگزار شد که در آن در خصوص برنامه های ابلاغی سازمان داوطلبان که تا پایان سال باید برگزار شوند بحث و تبادل نظر گردید.

وی افزود: همچنین در خصوص پرونده های اعضا و داوطلبانیکه شرایط رای دادن در این انتخابات را دارند و ثبت اسامی آنان در سامانه نرم افزاری بخصوصی که از مرکز معرفی شده است اطلاعات لازم در اختیار مسئولان واحد های داوطلبان استان قرار گرفت.

احسانی همچنین تصریح کرد: انتخابات چهارمین دوره مجامع هلال احمر در 23 اردیبهشت 95 همزمان با سراسر کشور در استان سمنان نیز برگزار خواهد شد.

کلمات کلیدی