جمعیت هلال احمر استان سمنان

چهارشنبه 19 مرداد 1401

 

معرفی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

 

 

معرفی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

      سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، سازمانی است تخصصی، دانش­مدار، توسعه یافته و پاسخگو که با گسترش کمی و کیفی اعضا و توانمندی­های آنان زمینه­ای فراهم می­نماید تا هر جوان ایرانی، امدادگری توانمند، کارآزموده و برخوردار از تمامی ابعاد سلامت گردد.

 

* بیانیه رسالت سازمان:

برای تحقق اهداف والای جمعیت مندرج در ماده 2 و به استناد بند 7 از ماده 3 اساسنامه جمعیت هلال احمر رسالت سازمان جوانان به شرح زیر تبیین می شود.

"سازمان جوانان هلال احمر به عنوان یک نهاد بین المللی، مردمی و تخصصی با انجام پژوهش های راهبردی در زمینه اصول، اهداف و ارزش های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای ارائه خدمات آموزشی و هدایتی و تربیتی، جوانان را جذب، توانمند و در قالب تیم های ورزیده سازماندهی می کند؛ تا بتوانند از طریق انجام فعالیت های خداپسندانه، بشردوستانه، امدادی، عام المنفعه و داوطلبانه با دیگران تعامل و امور خود و جامعه را بطور موثری اداره و هدایت کنند."

 

* سازمان جوانان در افق چشم انداز 1404 (بیانیه چشم انداز):

"سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران، سازمانی است پژوهش محور، دانش بنیان، اصول مدار و داوطلب محور که با ترویج فرهنگ بشردوستی بین جوانان و از طریق جوانان نقطه اتکای جمعیت، دولت و ملت است که به منظور پیشگیری و کاهش اثرات بلایا بی وقفه تلاش می کند.

 

* تاریخچه  سازمان جوانان

   سازمان جوانان هلال احمر براي نخستين بار در سال ۱۳۱۵ به پیشنهاد اتحادیه  صلیب سرخ و هلال‌احمر در قالب تشکیلات جوانان شیر و خورشید سرخ با شعار «خدمتگزاری» پی‌ریزی شد.

    اولین اساسنامه سازمان جوانان جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران در ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۲۶ هجری شمسی، به تصویب رسید. به عبارتی ۱۴ آبان هر سال سالروز تأسیس سازمان جوانان هلال‌احمر می‌باشد و این سازمان افتخار دارد از سال 1326 تاکنون همراه ودر خدمت جوانان می باشد.

   پس از انقلاب اسلامی این سازمان دچار تغییرات اساسی در اهداف ورویکرد ها گردید. در سال ۱۳۶۰ اصلاحاتی در اساسنامه به عمل آمد و فعالیت‌های سازمان در قالب فعالیت‌های دانش‌آموزی، ادامه یافت. در سال ۱۳۶۱ جمعیت هلال‌احمر، مراکزی را تحت عنوان مراکز پرورش اسلامی ایجاد کرد. این مراکز همراه با آموزش‌های امدادی، بیشتر فعالیت‌های مربوط به حرفه آموزی و فعالیت‌های هنری- ورزشی با توجه به مسائل اعتقادی را در دستور کار خود قرار داده بود. این رویکرد تا اوائل دهه ۷۰ ادامه داشت، و در آن زمان مراکز پرورش اسلامی به معاونت فرهنگی جمعیت هلال‌احمر ارتقاء پیدا کردند. از این زمان فعالیت‌ها رونق بیشتری پیدا کرد و شاهد فعالیت‌های گسترده­تر جوانان در زمینه­ی آموزش‌های حرفه­آموزی و تربیتی بود. در همین سالها یک اردوی بین­المللی با حضور اعضاء ۱۰ کشور منطقه نیز برگزار شد.

    در اواخر سال ۱۳۷۸ با ادغام دو حوزه (۱. مراکز پرورش اسلامی، ۲. فعالیت‌های دانش آموزی) سازمان مستقلی با عنوان سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران، تشکیل شد.

 

*اهداف و فعالیتها

 

سازمان جوانان در واقع گذرگاه ورودی به جمعیت هلال‌احمر است. این سازمان از رده سنی6تا 35 سال را در کانون‌های مختلف خود سازماندهی می‌کند.سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر عهده‌دار دو هدف توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیری‌ها و فعالیت‌های مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان به منظور آماده سازی ایشان درانجام خدمات امدادی و عام‌المنفعه می‌باشد.

    این سازمان در راستای تحقق اهداف فوق با استناد به ۴ راهبرد اصلی ذیل به برنامه‌ریزی در جهت اجرا و تحقق اهداف مذکور اقدام می‌نماید.

اولین راهبرد این سازمان اقدام به جذب جوانان علاقه‌مند می باشد.  اعضاء جوانان امروزه در 6 کانون: غنچه‌های هلال، دانش آموزی، دانشجویی، طلاب، آزاد، روستایی و عشایر در در سراسر کشور به انجام فعالیت‌های امدادی و عام‌المنفعه مشغول می‌باشد.

دومین راهبرد سازماندهی می باشد، این سازمان دو نوع فعالیت در قالب گروه‌های عام‌المنفعه و تیم‌های امدادی پیش بینی نموده است تا جوانان علاقه‌مند با عضویت در یکی از آنها با رهبری و مشارکت خود از طریق انجام انتخابات بتوانند ضمن مشارکت در تصمیم گیری‌ها به فعالیت بپردازند و سومین و چهارمین راهبرد سازمان جوانان براساس راهبرد بکارگیری و نگهداری از طریق تعریف فعالیت‌های عام‌المنفعه و بشردوستانه در زمینه فعالیت‌های زیست محیطی، بهداشتی، سلامتی و حمایتی وامدادگری از قبیل مانور وعملیاتهای امدادی، برگزاری دوره‌های بازآموزی، جوانان را در انجام فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی تشویق و ترغیب می‌نماید. فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی نیز وظیفه‌ی غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان، نگهداری و حفظ آنان در سازمان با اجرای برنامه‌های مختلف اردویی و غیر اردویی را برعهده داشت.

 

معرفی معاونت جوانان جمعیت هلال احمر استان سمنان

معاونت جوانان استان متشکل از 2 اداره می باشد

1- اداره دانشجویی و جوانان: شامل کانونهای دانشجویی، جوانان، طلاب، و روستایی

2- اداره دانش آموزی و پیش دبستانی: شامل کانونهای دانش آموزی، غنچه های هلال و پیش دبستانی

راههای ارتباطی:

  • معاون امور جوانان: آقای سید حسین زرگر                                                     شماره تماس: 33453703-023
  • رییس اداره دانشجویی و جوانان: آقای محمد محمدعلیپور                            شماره تماس: 33458281 داخلی 207
  • رییس اداره دانش آموزی و پیش دبستانی: آقای حامد قراییان                    شماره تماس: 33458281 داخلی 217

آدرس: سمنان، بلوار هلال احمر، ابتدای خیابان 20 متری وحدت، جمعیت هلال احمر استان سمنان، اتاق 207 و 212