جمعیت هلال احمر استان سمنان

چهارشنبه 19 مرداد 1401
درباره معاونت
 
 
معاونت امور داوطلبان

معاونت داوطلبان جمعيت هلال احمر استان سمنان، در راستاي احياء و گسترش اصل خدمات داوطلبانه نهضت بين المللي صليب سرخ و هلال احمر تشكيل گرديد. هدف این معاونت، جذب، سازماندهي ، انسجام فعاليت ها و خدمات داوطلبانه در راستاي حمايت از آسيب ديدگان حوادث و سوانح مختلف و نيز نيازمندان و اقشار آسيب پذير با بهره گيري از توان و مساعدت افراد و اقشار توانمند جامعه بوده است. معاونت داوطلبان ، خدمات متنوعي همچون نگهداري از كودكان بي سرپرست و آسيب ديده از حوادث و سوانح با جمع آوري و هدايت كمك هاي مردمي براي ارسال به جبهه هاي جنگ و جمع آوري و توزيع كمك هاي مردمي براي آسيب ديدگان حوادث و سوانح داخل و خارج از كشور ارائه  می نماید.

معاونت داوطلبان دو مأموريت اصلي بر عهده دارد تا با استفاده از خدمات و حمايت هاي داوطلبانه، نياز اقشار آسيب پذير و آسيب ديده را شناسايي و برآورده نمايد و به عبارت ديگر  معاونت داوطلبان حلقه اتصال نياز نيازمندان و توان توانمندان است.

مأموريت اول: جذب و سازماندهي نيروهاي انساني داوطلب و مشاركتهاي مردمي، اجراي برنامه هاي فرهنگي و ترويجي جهت گسترش خدمات بشردوستانه و خيرخواهانه، شناسايي، فراخوان و جذب نيروهاي انساني داوطلب، سازماندهي اعضا و داوطلبان، برنامه ريزي آموزشي و بهره گيري از خدمات داوطلبان، اجراي برنامه هايي جهت حفظ و ماندگاري و انسجام داوطلبان و اجراي برنامه ها و پروژه هاي بين المللي.

مأموريت دوم: ارائه خدمات حمايتي به بيماران نيازمند و آسيب ديدگان حوادث و سوانح در شرايط عادي و يا هنگام بروز حوادث

 

واحد جذب و سازماندهی اعضا و داوطلبان

 

واحد فوق نسبت به شناسايي و جذب اقشار توانمندي كه تمايل به عضويت داوطلبانه براي مشاركت در اهداف انسان دوستانه جمعيت هلال احمر را دارند اقدام و سپس نسبت به بهره‌گيري از خدمات اشخاص مذكور در چهار گروه ذيل مبادرت مي‌نمايد.

گروه مهارت:  داوطلبانی که با توجه به توانمندهای اقتصادی شان ، به منظور پشتیبانی و تامین منابع مالی فعالیت هاوماموریت های امدادی،عام المنفعه و بشردوستانه جمعیت در هنگام بروز حوادث و سوانح ویا مواقع عادی،اظهار تمایل نموده و خدمات مالی و مادی لازم را به جمعیت ارائه می کنند.کلیه اصناف،بازاریان،صاحبان صنایع تولیدی،توزیعی ، خدماتی و نیز اعضای جمعیت که صرفا حق عضویت پرداخت می کنند، در این گروه سازماندهی می شوند. 

گروه هدايت:  داوطلبانی که با توجه به تخصص ها و تجربیات و توانمندی های علمی و فکری خود ،در راستای ارتقای دانش ،آگاهی ، ترغیب افکار عمومی ، افزایش سطح کارآمدی و توان کارشناسی جمعیت در هنگام بروز حوادث و سوانح و یا در مواقع عادی ، خدمات فکری ، مشورتی ، مدیریتی و برنامه ریزی به جمعیت ارائه می کنند. تمامی اساتید مراکز دانشگاهی ، معلمان ، مدیران اجرایی و ستادی نهادهای دولتی و غیردولتی و بازنشستگن لشکری و کشوری ،در این گروه سازماندهی می شوند.

گروه حمايت:  داوطلبانی که با توجه به تخصص ها و تجربیات و حرفه خود ، در هنگام بروز حوادث و سوانح و نیز در مواقع عادی ، خدنات فنی و تخصصی ویژهای در راستای رشته مهارتی و نیاز جمعیت هلال احمر ارائه می کنند.کلیه متخصصان در رشته های مختلف از جمله پزشکان ، پرستاران ،پیراپزشکان و سایر کادر درمانی ،صاحبان مشاغل فنی و مهندسی ، حقوقدانان و... در این گروه سازماندهی می شوند.

گروه مشاركت: داوطلبانی که با توجه به فرصت کافی ،تجربه و توانایی هایشان ،به صورت موقت یا مستمر ، علاقمند به حضور و مشارکت در اجرای برنامه ها ،فعالیت ها و انجام وظایف اجرایی ، امدادی و عام المنفعه در مواقع مختلف و براساس نیازهای جمعیت هلال احمر هستند.هنرمندان در تمامی رشته ها ، ورزشکاران ، طلاب ، مشاغل پشتیبانی ، تدارکاتی و خدماتی ، رانندگان خودروهای سنگین و سبک ، تعمیرکاران خودروها سنگین وسبک ، مهارت های امور چاپ  طراحی ، گرافیک و ... در این گروه سازماندهی می شوند.

در انجام فرآيند فوق معاونت داوطلبان علاوه بر جذب و بهره‌گيري از توانمندي‌هاي اشخاص حقيقي از مشاركت و همكاري اشخاص حقوقي از جمله سازمانهاي غير دولتي بهره‌مند مي‌گردد.

معاونت داوطلبان با دو هدف نسب به بهره‌مندي از مشاركت سازمانهاي مردمي و غيردولتي همسو با اهداف جمعيت هلال احمر اقدام مي‌نمايند.

 

1- توان افزايي سازمانهاي غيردولتي 
2- ايجاد هماهنگي و جلوگيري از فعاليتهاي موازي در سازمانهاي غيردولتي
 

اداره خدمات حمايتي (مددكاري)

 

در اين اداره به امور كليه مراجعيني كه ساكن استان تهران مي‌باشند و مشكلات متفاوتي بخصوص مشكلات درماني، مشاوره و راهنمايي و مساعدت صورت مي‌پذيرد.

 

مساعدتهاي درماني طبق دستورالعمل‌ صادره از سازمان داوطلبان به كليه استانها ابلاغ گرديده صورت مي‌پذيرد. از جمله خدمات درماني، خدمات دارو، خدمات بستري، سرپايي، توانبخشي و تجهيزات پزشكي مي باشند.

 

ضمناً در رابطه با افرادي كه در سانحه رانش زمين، آتش‌سوزي نيز با مشكلاتي روبرو مي‌شوند رسيدگي شده و مساعدتهايي صورت مي‌پذيرد.

 

راههای ارتباطی

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان سمنان: آقای ابراهیم احسانی            شماره تماس: 33453709-023

اداره جذب و سازماندهی: آقای رضا سعیدی                                      شماره تماس: 33458283-023 داخلی 118

اداره جذب منابع داوطلبی و خدمات اجتماعی                                  شماره تماس: 33458283-023 داخلی 108

آدرس: بلوار هلال احمر ابتدای خیابان 20 متری وحدت جمعیت هلال احمر استان سمنان- اتاق 108 و 109